Informacje

BON TURYSTYCZNY KROK PO KROKU

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności .
Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Jak działa?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r.

Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Dla kogo?

Bon  przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

A co,jeżeli rodzice sa po rozwodzie ?

Jeżeli rodzice sprawują naprzemiennie opiekę nad dzieckiem , wtedy bon przysługuje po połowie czyli 250 zł tacie i 250 zł mamie

Czy swój pobyt w hotelu moga opłacić rodzice dzieci, których pobyt w hotelu jest bezplatny?

Tak , rodzice mogą opłacić swój pobyt w hotelu

Bonu nie można spieniężyć.

Bonem można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania środków na koncie.

Gdzie wykorzystam bon?

Bon można wykorzystać w Polsce.  Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Przygotowanie listy koordynuje Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl

Jak składam wniosek?

Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+.

System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.  
Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Jak aktywować bon? Kliknij i sprawdź.

Dodatkowe świadczenie dla dzieci niepełnosprawnych – kliknij i sprawdź.

By skorzystać z bonu musisz mieć profil elektroniczny…

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil (konto) na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Na PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Na PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych, prowadzonej przez POT. Będą też mogli zarządzać uprawnieniami dla osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Na PUE ZUS uzyskają też dostęp do swoich rozliczeń.

… i telefon przyjmujący SMS

Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

Za Polskim Bonem Turystycznym będzie stać rozbudowana infrastruktura informatyczna oparta głównie na PUE ZUS. Obecnie z Platformy korzysta 4,5 mln klientów ZUS.

 • ZUS zapewni trzy podstawowe elementy systemu do obsługi bonu:
 • system do obsługi uprawnień do bonu i uprawnień podmiotów turystycznych, z którego będzie korzystała Polska Organizacja Turystyczna,
 • system do obsługi płatności bonem, w którym osoby korzystające z bonu będą mogły dokonywać nim płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na rzecz podmiotów turystycznych zgłoszonych do udziału w programie Polski Bon Turystyczny, znajdujących się na liście udostępnianej przez POT,
 • system do rozliczeń transakcji płatności za pomocą bonu z podmiotami turystycznymi i organizacjami pożytku publicznego, obsługiwany przez ZUS.

Jak dokonać rezerwacji z wykorzystaniem bonu turystycznego?

 • Wejdź na stronę https://bprobinson.pl/ i przejrzyj dostępne wycieczki, pakiety turystyczne, obozy i kolonie. Dokonaj wyboru lub zadzwoń do Biura Podróży Robinson, a my pomożemy Ci w wyborze lub jeśli nie znalazłeś na stronię interesującej oferty, stworzymy dla Ciebie ofertę, która będzie odpowiadała Twoim oczekiwaniom.
 • Dokonaj rezerwacji telefonicznie pod nr telefonu +48 509 548 587 lub skontaktuj się nami przez Messengera bądź drogą mailową.
 • Następnie zadzwoń do nas i podaj nam 16 cyfrowy kod Bonu Turystycznego. Zostanie on wprowadzony do systemu ZUS, a Ty dostaniesz potwierdzenie sms na swój telefon, które musisz nam podać.

Z tego filmu dowiesz się :

 • jak założyć profil zaufany
 • jak wygenerować bon
 • komu przysługuje bon turystyczny
 • gdzie go możesz zrealizować
 • co możesz zapłacić bonem turystycznym
 • do kiedy jest ważny

Najnowsze zmiany w bonie turystycznym i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.